O Nas

Wydawnictwo Sztafeta to firma z ponad 30-letnią bogatą tradycją. Została powołana do wydawania lokalnej gazety, a obecnie jest jedną z największych i najstarszych oficyn wydawniczych na Podkarpaciu.

W północnej części województwa podkarpackiego „Sztafeta” jest największą i najdłużej działającą na rynku oficyną wydawniczą. Wydawnictwo otrzymuje zlecenia z gmin, stowarzyszeń i od osób prywatnych. Wydaje też pozycje własnym nakładem.

Wśród publikacji dominują regionalia, od wydań monograficznych po albumowe, ale są także tomiki wierszy, foldery, broszury, pocztówki. Ze znaczących tytułów książkowych opublikowanych przez Sztafetę warto wymienić: 5-tomowe wydanie dziejów Stalowej Woli, „Wołyniak, legenda prawdziwa” (3 wydania), „Żołnierze Wołyniaka”, „Gospodarstwo Polski niepodległej” (po raz pierwszy opublikowana pozycja autorstwa twórcy COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego), „Przechodniu, pochyl czoła”, „Wdarli się na szczyt, z którego inni spadli”. Ciekawą edycją był cykl trzech książek wydanych „z okazji nowego wieku” obrazujących powiaty stalowowolski, niżański i leżajski poprzez porównanie pierwszych lat XX w. z początkiem wieku XXI: „Leżajszczyzna przełom wieków”, „Powiat niski i niżański” (2 wydania) oraz „Od Rozwadowa do Stalowej Woli”. Nakładem Sztafety ukazały się ważkie pozycje oddające hołd poległym w Katyniu mieszkańcom regionu: „Cień Katynia nad Sanem”, „Katyńskie ślady wokół Stalowej Woli”, „Niżańsko-stalowowolska lista katyńska”. Z albumów należy wymienić: „Nałęczów”, „Kościół św. Floriana w Stalowej Woli”, „Jeżowe”, „Stalowa Wola”, „Nowa Sarzyna”, „Dolina Dolnego Sanu”, „Dzikowski poczet książąt i królów polskich”, „Gmina Pysznica”, „Bojanowskie szlaki Puszczy Sandomierskiej”, „Nisko na starej pocztówce”. Od samego początku funkcjonowania, Wydawnictwo patronuje poetom, stąd w dorobku wydawniczym Sztafety jest kilkadziesiąt tomików wierszy zarówno uznanych twórców jak i debiutantów.

W Sztafecie wydaje wielu autorów znanych i cenionych za swój dorobek. Są to m.in. historycy-regionaliści: Dionizy Garbacz, ks. Wilhelm Gaj-Piotrowski, ks. Marian Wolicki, Tadeusz Zych, Janusz Ogiński oraz poeta Marian Berkowicz i krakowski artysta grafik Marian Zieliński. Pełna lista autorów opublikowanych przez Sztafetę zawiera ponad 70 nazwisk.

Wydawnictwo Sztafeta oraz autorzy tu publikujący, byli wielokrotnie nagradzani. Po raz pierwszy wyróżniono Dionizego Garbacza, który w maju 1999 r. otrzymał nagrodę wojewody tarnobrzeskiego za twórczość dziennikarską i działalność wydawniczą. „Gałązkę Sosny” – nagrodę prezydenta Stalowej Woli, otrzymali m.in. poeci: Zbigniew Janusz, Aneta Parys, Marian Berkowicz, Małgorzata Żurecka oraz Dionizy Garbacz i ks. Wilhelm Gaj-Piotrowski. „Złote Pióra” – nagrody rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, otrzymali poeci: Marta Herdzik (1999), Ryszard Jaśkowski (2001), literat Anatol Diaczyński (2001) oraz Wydawnictwo Sztafeta za promowanie literatury pięknej, poezji, debiutantów i twórców związanych z regionem (2011).

Nakładem Wydawnictwa wydane zostały mapy czterech powiatów, w których ukazuje się tygodnik „Sztafeta”, stanowiły one dodatek do gazety w marcu i kwietniu 2005 r. W grudniu 2005 r. wspólnie z Radiem Rzeszów została nagrana i wydana płyta „A wczora z wieczora” z kolędami śpiewanymi przez stalowowolskie chóry. Całości nagrania dokonano w ciągu jednego dnia w kościele przy rozwadowskim klasztorze. Płyta była dodatkiem do świątecznego wydania tygodnika. Wydawnictwo wydało jeszcze jedną muzyczną płytę – „Pieśń o Stalowej Woli”, którą 30 czerwca 2011 r. w prezencie dostali czytelnicy gazety. Muzykę do anonimowego tekstu napisał pochodzący ze Stalowej Woli Konrad Mastyło, zaśpiewali zaś artyści z „Piwnicy pod Baranami” i Zbigniew Wodecki.

FILM
Sztafeta zrealizowała również kilka filmów historycznych i dokumentalnych. Największą popularność i uznanie zyskały szczególnie filmy: „Wołyniak, legenda prawdziwa”, „Krwawa niedziela” i „Papież w Stalowej Woli”.

Od 2008 r. Wydawnictwo Sztafeta należy do ogólnopolskiego Porozumienia Wydawców Książki Historycznej.

Copyright © Księgarnia SZTAFETA. Wszystkie prawa zastrzeżone.